OGŁOSZENIE w związku z pandemią koronawirusa.

Zgodnie z komunikatem Rady Stałej Episkopatu Polski z dnia 12.03.2020r a także przychylając się do decyzji Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego Arcybiskupa Józefa Kupnego, informuję wszystkich wiernych w naszej Parafii o następujących kwestiach.

Do dnia 29.03. b.r zostaje udzielona dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. dla osób z poszczególnych grup:

  • osoby w podeszłym wieku
  • osoby z objawami infekcji (katar, kaszel, stan podgorączkowy i gorączka)
  • dzieci i młodzież szkolna oraz osoby dorosłe sprawujące nad nimi bezpośrednią opiekę
  • osoby czujące obawę przed zagrożeniem

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Transmisje telewizyjne Mszy świętych w niedzielę:

  • Telewizja TRWAM o godz. 9:30 Msza Święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
  • TVP1 o godz. 7:00. Transmisja Mszy Świętej z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach
  • TVP POLONIA o godzinie 13:00.

Transmisje radiowe Mszy świętych:

  • Na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia w każdą niedzielę transmitowana jest Msza Św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie, o godzinie 9:00. Można posłuchać jej także na antenie Radia Maryja.
  • Radio Maryja od poniedziałku do soboty o godzinie 7:00 transmituje Mszę Świętą z Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu.

Transmisja internetowa:

  • Na stronie www.wroclaw.gosc.pl oraz na koncie na FB „Gość Wrocławski” transmitowana będzie Msza św. o 12.30 z trzebnickiej bazyliki, ze specjalną modlitwą przy nowo odnalezionych relikwiach św. Jadwigi Śląskiej.

INSTRUKCJA DO KOMUNII DUCHOWEJ

Sobór Trydencki (1551) naucza: “Odnośnie do korzystania z tego świętego sakramentu ojcowie nasi słusznie i mądrze rozróżnili trzy sposoby jego przyjmowania. Uczyli, że: jedni przyjmują go tylko sakramentalnie, jak grzesznicy; inni tylko duchowo, mianowicie ci, którzy w pragnieniu spożywając ów podawany niebiański chleb – żywą „wiarą, która działa przez miłość” – odczuwają jego owoc i pożytek; inni wreszcie przyjmują go zarówno sakramentalnie, jak i duchowo” – Sobór Trydencki, Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8.

W PRAKTYCE ZATEM: W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można – jeśli się jest w stanie łaski uświęcającej – wzbudzić pragnienie przyjęcia komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu. Optymalną sytuacją jest uczynienie tego w trakcie uczestnictwa w transmisji mszy św. (ale UCZESTNICTWA – a nie tylko oglądania z robieniem jednocześnie innych rzeczy…). W innych przypadkach zacząć warto od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem komunii duchowej odmówić modlitwę Pańską oraz “Panie, nie jestem godzien…”.

Nasza parafia:

  1. W naszej parafii Msze święte, nabożeństwa będą odprawiane według normalnego programu. Wszystkie spotkania: próby chóru, scholi, krąg biblijny, zbiórki ministranckie zostają zawieszone. Kancelaria Parafialna czynna jest w dni powszednie po każdej Mszy św. wieczornej, tylko w sprawach bardzo pilnych.
    2. W czasie liturgii zachęcam do przestrzegania w kościele następujących zasad:

    • przyjmowanie Komunii świętej na rękę, co jest zgodne z przepisami liturgicznymi Kościoła
    • przekazywanie znaku pokoju przez skinienie głowy, bez podawania rąk
    • oddawanie czci krzyżowi przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego/dotykania
    • w miarę możliwości proszę o zachowanie co najmniej pół metrowych odstępów między osobami siedzącymi w ławkach a także stojącymi z tyłu kościoła i na chórze.
  2. W czasie przebywania w kościele proszę o zachowanie podstawowych zasad higieny, tj. w razie kichania/kaszlu zasłanianie ust i nosa chusteczką lub zasłanianie się ręką w zgięciu łokcia a nie dłońmi.
  3. Zachęcam do osobistej i rodzinnej modlitwy za wszystkie osoby chore, opiekujące się chorymi, personel medyczny i służby sanitarne. Szczególnie o godzinie 21.00 każdego dnia łączmy się we wspólnej modlitwie jedną dziesiątką Różańca.
  4. W imię chrześcijańskiej miłości siebie i bliźniego pozostańmy w domu i podporządkujmy się wskazaniom służb odpowiedzialnych za nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Obejmując wszystkich parafian modlitwą
Ks. Tomasz Płukarski – Proboszcz
Ks. Maciej Zacharczuk – Wikary